Szeryfoo
e-mail: biuro@szeryfoo.pl
Kajaki
Off-road
Domki letniskowe

Witamy w Szeryfoo!

Chcesz poznać smak prawdziwej przygody? Sprawdź już teraz, co przygotowaliśmy dla Ciebie. Zapoznaj się z naszą pełną ofertą.

Obecnie nasza oferta obejmuje spływy kajakowe na Kaszubach. Jeśli chcecie przeżyć przygodę, a przy tym poznać serce Kaszub, musicie przyjechać na spływ kajakowy rzekami i jeziorami tej krainy.

Sprawdź koniecznie naszą ofertę.

PS. Niebawem startujemy również z oferta OFF-ROAD’u na Kaszubach, a także własnymi domkami letniskowymi.

Wda

14 lipca, 2022
Kajaki Wda

Kajaki – Wda

Rzeka Wda to jedna z najpiękniejszych rzek nizinnych Polski. Woda o II klasie czystości, widoki urozmaicone niezwykłymi krajobrazami, liczne zakola, zmiany kierunków i głębokości przyciągają kajakarzy z całego kraju. Jeśli planujesz przyjechać na Kaszuby i szukasz możliwości skorzystania z uroków Wdy – zapraszamy. Wypożyczamy kajaki, osprzęt i zapewniamy transport. Potrzebujesz podpowiedzi co do tras? Skontaktuj się z nami, a porozmawiamy o szczegółach.

Sam na sam z niesamowitą przyrodą

Wybierając szlak Wdy na spływ kajakowy, można być pewnym, że nie zabraknie zapierających dech w piersiach widoków. Łąki, lasy, Wdzydzki oraz Wdecki Park Krajobrazowy pełen niesamowitej roślinności, liczne jeziora na trasie, ślady bytowania bobrów. To wszystko sprawi, że każdy odpocznie od codziennego pędu, wyciszy się i „naładuje baterie”.

Wda – idealna nawet dla amatorów

Rzekę Wdę można podzielić na kilka odcinków różniących się od siebie stopniami trudności, dzięki czemu nawet ktoś, kto nigdy nie miał w rękach wioseł, jest w stanie przepłynąć większość tras bez szczególnych trudności. Na każdym etapie mogą zdarzyć się mniejsze czy większe przeszkody, ale konieczność pokonania na przykład pnia leżącego w wodzie będzie tylko dodatkową atrakcją.

Większość tras jest łatwa nawet dla rodzin z dziećmi, zatem spływy kajakowe Wdą mogą być sposobem na rodzinną integrację oraz naukę i niezapomnianą rozrywkę dla najmłodszych.

Dodatkowym atutem jest świetne oznakowanie rzeki, dzięki czemu nawet osoba początkująca, która nigdy nie była na szlaku, nie jest w stanie się na niej zgubić.

Spływ połączony z biwakiem? Dlaczego nie!

Okolice Wdy są stworzone do biwakowania. Sklepy, pola namiotowe czy miejsca odpoczynku na trasie pozwalają nawet na kilkudniową wyprawę, a okoliczne atrakcje uprzyjemnią cały wypad. Nie sposób będzie się nudzić, dlatego jeśli ktoś szuka czegoś więcej niż przepłynięcia danego odcinka rzeki – Wda będzie idealna.

W wielu miejscowościach, które mija się po drodze, można spotkać interesujące zabytki i inne ciekawe miejsca, jak na przykład Kaszubki Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Dworek z XIX/XX weku we Wdeckim Młynie, XVII-wieczny kościół w Hucie Kalnej.

Urozmaicony szlak Wdy

Zaletą Wdy jest jej urozmaicenie. Górny odcinek polecany jest bardziej doświadczonym wioślarzom, którzy poradzą sobie z większymi trudnościami. Szybszy nurt kapryśnej na tym etapie rzeki będzie niełatwy do pokonania dla amatorów i jest odradzany na rodzinne wycieczki, ale osoby lubiące wyzwania i szukające trochę mocniejszych wrażeń z pewnością się tam odnajdą.

Najczęściej wybieranym początkiem spływu kajakowego jest Lipusz i jeśli właśnie z niego chcesz wyruszyć, zapraszamy do naszej wypożyczalni, skąd będziesz mógł od razu znaleźć się na szlaku.

Trasa Lipusz – Wdzydze Kiszewskie jest najbardziej polecaną trasą dla początkujących oraz na wycieczki z dziećmi. Jest niezwykle malownicza i spokojna i jeśli spotka się na trasie przeszkody, to będą one łatwe do pokonania dla każdego. Ten odcinek może być świetnym wstępem dla osób, które chcą nauczyć się wiosłowania i rozpocząć przygodę ze spływami kajakowymi.

Jeśli ktoś chciałby poznać najbardziej dziką część Wdy, powinien wybrać się aż za miejscowość Błędno, gdzie rozpoczyna się Wdecki Park Krajobrazowy. Wielu uważa, że właśnie tam jest najpiękniej, i że tam jest się jeszcze bliżej dzikiej przyrody. Można tam spotkać między innymi ślady bytowania bobrów, które dbają o urozmaicenie szlaku Wdy ścinając od czasu do czasu do rzeki kolejne pnie. Żeby je pokonać, trzeba przeprowadzić kajaki nad lub pod nimi, ale to tylko dodaje uroku całej wyprawie.

Jeśli ktoś zechciałby pokonać cały szlak rzeką, mógłby przemierzyć aż 200km Wdy rozpoczynając wycieczkę na Jeziorze Wieckim, a kończąc w Świeciu. Trasę można podzielić na 10 odcinków i każdego dnia przemierzać kolejny, co w połączeniu z pięknymi krajobrazami, byłoby jedną z najbardziej niesamowitych przygód.