Witamy w Szeryfoo!
Opinie
Sezon na katary, kaszle i bolące gardła można uznać za otwarty….
23 września, 2022Sezon na katary, kaszle i bolące gardła można uznać za otwarty.
.
Nastał czas żniw dla producentów/sprzedawców leków „na przeziębienie i grypę”.
.
Kiedy zgłasza się do mnie pacjent z objawami przeziębienia, prawie zawsze słyszę, że zastosował już któryś z tych szeroko reklamowanych preparatów.
.
szkoda, że niemal nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że najczęściej są to preparaty złożone i w jednej pastylce jest „zapakowanych” kilka substancji.
.
Co najważniejsze, ŻADNA z nich nie ZABIJA wirusów odpowiedzialnych za przeziębienie, nie SKRACA czasu trwania przeziębienia. Ba… nawet kwestionowana jest ich skuteczność w walce z OBJAWAMI (1).
.
Poruszałam ten ważny temat w mojej najnowszej książce („Mity medyczne IV”), jutro (24.IX) o godz.10.45 będę mówić w programie „PYTANIE NA ŚNIADANIE” (również o sposobach radzenie sobie z przeziębieniem i budowaniu lepszej odporności).
.
Kiedy dopada infekcja, 9 na 10 Polaków sięga po jakąś pigułkę zawierającą kombinację acetaminofenu (=czyli paracetamolu) z dodatkowymi lekami (2).
.
Rozłóżmy te pigułki na czynniki pierwsze.
.
najczęstszy składnik to ACETAMINOFEN (nazwa firmowa to m.in. PARACETAMOL)-
.
Obniża gorączkę, może złagodzić ból głowy, ale nie ma wpływu ani na ból gardła, ani nakaszel (3), ani nie działa w ogóle na przyczynę infekcji- którymi są najczęściej wirusy, znacznie rzadziej bakterie.
.
Nie ulegajmy fobii gorączkowej.
.
Gorączka jest odruchem obronnym naszego organizmu i pomaga szybciej wyzdrowieć. Nie ma sensu z nią zawsze walczyć. Jeśli nie jesteśmy obciążeni ciężkimi chorobami przewlekłymi,to temp do 38,6 stopni C. nam nie zaszkodzi.
za to, obniżanie gorączki wydłuża czas infekcji i zwiększa śmiertelność (38-48)
.
Przyjęcie 4 lub więcej gramów acetaminofenu (paracetamolu) może spowodować uszkodzenie wątroby.
.
Jeśli ktoś spożywa alkohol, już po dawcę 2 g może dojść do poważnych uszkodzeń (4). W 1 tabletce najczęściej mamy pół grama acetaminofenu.
.
kolejny składnik omawianej grupy leków to
FENIRAMINA
(obecna w preparatach FERVEX, TERAFLU, EXTRAGRIP)
.
Należy do „starych” leków przeciwalergicznych (I generacji) . Ich skuteczność w łagodzeniu objawów przeziębienia czy grypy nie różni się od placebo.
.
Leki przeciwalergiczne zaczęły być zalecane w przeziębieniu w czasach, kiedy jeszcze wierzono, że powód kataru, załzawionych oczu, czy zatkanego nosa w przypadku alergii i przeziębienia jest ten sam.
.
Jednak, badania zweryfikowały ten pomysł (1, 5-10). .
Hipoteza upadła.
Lek pozostał.
.
FENIRAMINA w dużym stopniu przenika do mózgu, powodując senność, utrudnia skupienie się, osłabia refleks, może zaburzać ostrość widzenia, zdolność do oceny odległości.
.
Czyli, lekach „na przeziębienie” zawierających feniraminę , nie powinno się wsiadać za kółko (10-15).
.
FENIRAMINA może dawać suchość w jamie ustnej, zatrzymanie moczu, zwiększony apetyt.
Zagęszcza wydzielinę w drogach oddechowych.
Zagęszczonej wydzieliny trudniej się pozbyć i może to sprzyjać rozwojowi zakażeń bakteryjnych (16)
.
Kolejne dwa składniki „królujące” w preparatach na przeziębienie i grypę to:
FENYLEFRYNA
(obecna w: Coldrex MaxGrip , Apap Przeziębienie, Febrisan, Gripex Hot, Theraflu MaxGRIP, Gripex Zatoki Caps, Theraflu Zatoki, Coldrex Complex Grip, Vicks AntiGrip Complex)
.
oraz
PSEUDOEFEDRYNA
(ma ją: Sudafed, Acatar Zatoki, Ibuprofen Zatoki, Ibum Zatoki, Nurofen Zatoki, Metafen Zatoki, Metafen Extra Grip, Cirrus, Gripolek, Gripblocker, Gripex, Gripostop, Tabcin)
.
PSUDOEFEDRYNA I FEELEFRYNA pobudzają współczulny układ nerwowy, co manifestuje się m.in. zwężeniem naczyń krwionośnych.
.
Plus jest taki, że zwężają się naczynia krwionośne błony śluzowej zatok przynosowych, trąbki słuchowej, nosa, zmniejszac się ilość wydzieliny, obrzęk błony śluzowej.
Łatwiej jest oddychać.
.
Minus jest taki, że Ich wpływ ich nie ogranicza się tylko do nosa.
.
Zwężają naczynia krwionośne w obrębie całego organizmu, wpływają na układ sercowo-naczyniowy, moczowy, ośrodkowy układ nerwowy i hormonalny (17,18),
co może rodzić problemy.
.
Opisywano przypadki niedokrwiennego zapalenia jelita grubego po preparatach przeciwko przeziębieniu z pseudoefedryną,
wzrost ciśnienia krwi i szybkości akcji serca,
zawały serca,
hiperglikemie,
udary mózgu,
przełom tarczycowy u chorych na nadczynność tarczycy,
stany padaczkowe u osób z zaburzeniami neurologicznymi (19-32).
.
Mniej powszechnymi działaniami niepożądanymi po pseudoefedrynie są różne wysypki, w tym zespół pawiana, objawiający się wysypką głównie na pośladkach i w większych fałdach skóry (34-37).
.
Jakiś czas temu w naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt opisali w „Circulation”, że ciśnienie skurczowe krwi znacząco rosło u pacjentów chorych na cukrzycę już po małej dawce pseudoefedryny (33).
.
Wnioski naukowców były następujące: „Niektóre osoby mogą reagować na normalne dawki pseudoefedryny niebezpiecznym wzrostem ciśnienia krwi, a nawet udarem mózgu. Większe ryzyko może dotyczyć osób z wysokim ciśnieniem krwi, po udarze mózgu i chorujących na cukrzycę”
.
Profesor Biaggioni , szef zespołu, który przeprowadzał to badanie stwierdził:
.
„Przeziębienie sprawia, że czujemy się fatalnie, ale nikt nie jeszcze nie umarł z powodu zatkanego nosa.”
.
Źródła jak zwykle są w poprzednim poście