Szeryfoo
e-mail: biuro@szeryfoo.pl
Kajaki
Off-road
Domki letniskowe

Witamy w Szeryfoo!

Chcesz poznać smak prawdziwej przygody? Sprawdź już teraz, co przygotowaliśmy dla Ciebie. Zapoznaj się z naszą pełną ofertą.

Obecnie nasza oferta obejmuje spływy kajakowe na Kaszubach. Jeśli chcecie przeżyć przygodę, a przy tym poznać serce Kaszub, musicie przyjechać na spływ kajakowy rzekami i jeziorami tej krainy.

Sprawdź koniecznie naszą ofertę.

PS. Niebawem startujemy również z oferta OFF-ROAD’u na Kaszubach, a także własnymi domkami letniskowymi.

Kajakowy Patrol Św. Franciszka II – MISJA LUCJUSZA – NIE PŁYWAM W SMIECIACH

1 grudnia, 2013

Cześć, w ramach współpracy kajakowym Patrolem Św.  Franciszka i przystąpieniu do akcji NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH, poniżej prezentuje artykuł opisujący tegoroczne działania projektu oraz kampanii społecznej „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH” na czele z „Lucjuszem” szczupakiem będącym wizerunkiem akcji. Polecam – zawsze będziemy popierać takie akcje.

Misja Lucjusza

Autorzy: Teresa Moskal, Jacek Tarazewicz

II edycja Kajakowego Patrolu św. Franciszka rozpoczęta w czerwcu 2013 roku owocowała w szereg ekologicznych nowości. Projekt dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Eventy, pokazy, spływy, nowe miejsca oraz kolejni ludzie zainteresowali się misją projektu. Wszystkim wydarzeniom towarzyszył Lucjusz, ryba szczupak będąca jednocześnie wizerunkiem kampanii społecznej „Nie pływam w śmieciach”.

Jedną z pierwszych akcji, jakie rozpoczęły się w czerwcu były Wodne Warsztaty Edukacji Ekologicznej. 3 dniowe spływy, podczas których młodzież sprzątała rzeki oraz mogła zaczerpnąć wiedzy o „wodnych” tematach takich jak: „Gospodarka Wodna w Polsce”, „Biomonitoring rzek” czy „Ramowa Dyrektywa Wodna”. Edukacja podczas warsztatów skupiała się głównie na uświadomieniu młodzieży o tym, jak ważne jest racjonalne wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych oraz ukazanie konieczności integracji i zrównoważonego gospodarowania wodami  w gospodarce, transporcie, energetyce, rolnictwie, rybołówstwie, rekreacji i turystyce. Jednym z zadań uczestników było poprzez analizę tekstu dyrektywy samodzielnie spróbować podać jej cele i założenia. Również przeprowadzano dyskusję na temat udziału społeczeństwa w osiąganiu celów Ramowej Dyrektywy Wodnej. Woda jest sprawą każdego z nas. Współpracować muszą ze sobą nie tylko poszczególne kraje, czy przedstawiciele różnych sektorów ale przede wszystkim całe społeczeństwo, ponieważ każdy z nas na co dzień ma kontakt z wodą. Prowadzący zajęcia z Koła Naukowego Studentów Ochrony Środowiska KUL podkreślali, że ważne jest abyśmy wszyscy mieli wkład w osiągnięcie celów RDW.

W kategoriach oczyszczania przeprowadzono Lokalne Akcje Sprzątania Rzek, mające na celu uświadomienie lokalnej społeczności problemu śmieci w ich pobliskich rzekach.

Grupa Kajakowego Patrolu dotarła nad kilka głównych nurtów wodnych w Polsce m.in. nad Wartę, Nidę, Czarną Hańczę, Rospudę, San, Wdę, Liwiec, Bug, Prosnę, Pilicę oraz Brdę. Zebrano około 2 ton śmieci. W polskich rzekach można spotkać np.: buty, odzież, opony, oznakowania drogowe, części samochodowe czy też kineskopy od telewizorów.

Zebrane śmieci są największym dowodem na to, jakim ogromnym problemem jest zanieczyszczenie akwenów wodnych w Polsce. Dlatego spływy nie były jedynym działaniem ekologicznego projektu. Jednym z głównych celów było także dotarcie do części społeczeństwa, która niekoniecznie uczestniczy w spływach. W związku z tym została uruchomiona Grupa Pokazowa Kajakowego Patrolu. W specjalnym obrandowaniu oraz za pomocą wyjątkowych prezentacji ukazywała problem zaśmiecania pozornie czystych akwenów wodnych. Od Augustowa aż po Bałtyk zrealizowano 7 Akcji Pokazowych m.in. podczas imprezy „Pływanie na byle czym” czy też Targów Sportów Wodnych „Wiatr i Woda”.

Szczególnie głośnym przedsięwzięciem Grupy Pokazowej, były Akcje Happeningowe przeprowadzone w tym roku m.in. w formie tzw. „łapania stopa” z kajakiem na głównych drogach wyjazdowych. Trakt Brzeski w Warszawie czy też ruchliwa trasa białostocka okazały się świetnymi miejscami do uświadamiania kierowców o akcji Kajakowego Patrolu. 5 kajakarzy ubranych w takie same oznakowane stroje pojawiło się również w nie typowym dla kajakarzy miejscu tj. na Krupówkach. Mijana grupa wzbudzała ogromne zdziwienie przywołujące na usta pytanie: Co tu robią kajaki? Przecież tu nie ma rzeki? Osoby zatrzymujące się otrzymywały materiały informacyjne na temat przeprowadzanej akcji edukacyjnej. Dzieci zaś, otrzymywały drobne gadżety oraz płytę edukacyjną ogólnopolskiej kampanii społecznej „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH”..

Edukacja projektu mocno skupia się także na najmłodszej części społeczeństwa. Z myślą o nich zorganizowane zostały 2 eventy. W ich trakcie dzieci miały okazję wziąć udział w szeregu konkurencji ekologicznych i kajakowych m.in.: Rzeczne Scrabble, Mega Puzzle, Eko Gra Planszowa, Rzut kołem ratunkowym oraz wielu innych atrakcjach. Dzięki prostym zabawom oraz drobnym gadżetom kampanii „Nie pływam w śmieciach” dzieci oraz ich rodziny poznawały misję Lucjusza.

W okresie jesienno-zimowym Grupa Kajakowego Patrolu wraz z Kołem Naukowym Studentów Ochrony Środowiska przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyruszyła także do polskich Przedszkoli oraz Szkół Podstawowych w celu przeprowadzenia Edukacyjnych Warsztatów na temat zanieczyszczenia rzek oraz gospodarki wodnej w Polsce. Zajęcia prowadzone w 16 województwach opiewać będą w szereg kreatywnych zabaw oraz doświadczeń połączonych z przekazem ekologicznej oraz prośrodowiskowej wiedzy. Również „Wodny Teatr” czy tez „Oszczędzaj Wodę” są jednymi z konkursów ekologicznym przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Poprzez fotografię, film czy też umiejętności plastyczne można wygrać wartościowe nagrody oraz przyczynić się do ochrony wód w Polsce.

Tegoroczne działania Kajakowego Patrolu św. Franciszka II dowiodły ogromnego zapotrzebowania dla kolejnych akcji, a także wzrastającą wśród społeczeństwa świadomość w problemach oczyszczania polskich akwenów wodnych. Setki ludzi, stowarzyszeń, klubów, firm oraz instytucji wyraziło swoje poparcie dla ekologicznej kampanii. Co raz więcej miejsc jest oznakowanych kampanią „Nie pływam w śmieciach”.

Zaś na wiosnę „Lucjusz” ponownie powróci na rzeki, aby kontynuować ich oczyszczanie!

KONTAKT:

Kajakowy Patrol Św. Franciszka II

Biuro projektu:

ul. Kościelna 10

17-312 Drohiczyn

Tel. 506 824 066

e-mail: biuro@kajakowypatrol.pl

www.kajakowypatrol.pl

www.facebook.com/kajakowy.patrol

 

KILKA FOTEK AKCJI